Każda osoba, która chociaż raz w swoim życiu starała się o kredyt, nieważne czy hipoteczny, samochodowy

Każda osoba, która chociaż raz w swoim życiu starała się o kredyt, nieważne czy hipoteczny, samochodowy czy gotówkowy, wie, że aby ją otrzymać musi posiadać zdolność kredytową. Najprościej mówiąc jest to zdolność do spłaty kredytu wraz z odsetkami w terminie określonym w umowie. Teoretycznie można ją obliczyć poprzez zsumowanie wszystkich swoich wydatków i odjęcie ich od kwoty dochodu. Banki w Polsce kierują się zasadą, że bezpiecznie jest udzielać pożyczki osobie, której wszystkie spłacane raty nie przewyższają połowy dochodów kredytobiorcy. Jeżeli potencjalny kredytobiorca posiada ponadprzeciętne zarobki limit ten można podwyższyć do 65 %. Trochę innymi zasadami kierują się SKOKi, które dopuszczają wyższy poziom zadłużenia się.
Ze zdolnością pożyczkową związana jest wiarygodność klienta, że będzie on spłacał zobowiązanie w określonym terminie. Każda instytucja finansowa posiada swój sposób wyliczenia wiarygodności, na którą wpływ mają między innymi: stan cywilny klienta, ilość osób na utrzymaniu, warunki na których jest zatrudniony oraz dotychczasowa historia kredytowa, a więc to czy miał jakieś zobowiązania i jak były one spłacane.
Warto jednak pamiętać, że należy mierzyć siły na zamiary. Sposób wyliczenia zdolności przez bank, ma klientowi jedynie coś zasugerować. Tak naprawdę odpowiedzialny, rzetelny i wiarygodny klient to taka osoba, która wie ile pożyczki potrzebuje i na jaką ratę może sobie pozwolić.
Istnieje kilka prostych i co najważniejsze legalnych sposobów na podwyższenie zdolności. Teoretycznie, najprostszym jest zwiększenie dochodów. W rzeczywistości może być to jednak niemożliwe dlatego przede wszystkim należy uporządkować wszystkie dotychczasowe zobowiązania kredytowe. Końcówki kredytów można spłacić całkowicie. Zamknąć można nieużywane karty kredytowe oraz wszelkie możliwe kredyty odnawialne i debety. Chociaż w przypadku tych zobowiązań banki, licząc zdolność pożyczkową, nie biorą pod uwagę całkowitej kwoty debetu, czasami nawet 1,5 % ogólnej dostępnej kwoty potrafi zadecydować o możliwości skorzystania z dodatkowej gotówki.
Jeżeli klient posiada duże raty, które uniemożliwiają mu skorzystanie z kolejnej pożyczki może spróbować wydłużyć jej okres i tym samym obniżyć posiadaną już ratę. Niektóre banki oferują taką usługę za darmo.
Zdolność można także podnieść poprzez dodanie do umowy kolejnego kredytobiorcy. Trzeba jednak pamiętać, że musi on także posiadać zdolność i wiarygodność pożyczkową. Dodatkowym obostrzeniem umowy jest zapis o maksymalnym wieku kredytobiorcy. Najczęściej jest tak, że ostatnia rata pożyczki musi przypadać przed ukończeniem przez niego 70- 75 lat.
Z innym problemem mają do czynienia osoby młode, które dotychczas nie korzystały z kredytów. Chociaż teoretycznie nie mają zepsutej historii w Biurze Informacji Kredytowej bardzo często dzieje się tak, że nie otrzymują pożyczki z braku wiarygodności. Osoby takie powinny przynajmniej skorzystać z karty kredytowej, dokonać małego zakupu na raty i w ten sposób powoli zbudować swoją pozytywną historię w BIK, co w późniejszym czasie pozwoli na skorzystanie z wyższej kwoty.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *