Kiedy jesteśmy w posiadaniu kilku, a czasami nawet kilkunastu rat pożyczek,

Kiedy jesteśmy w posiadaniu kilku, a czasami nawet kilkunastu rat pożyczek, kilku kart kredytowych a do tego debetów, dochodzi w końcu do sytuacji, kiedy najzwyczajniej w świecie nie jesteśmy już w stanie tego wszystkiego ogarnąć. Wizyty w kolejnych bankach, w różnych terminach, pamiętanie o wszystkich zobowiązaniach mogą być sporą uciążliwością, a przede wszystkim ogromną strata czasu, który można by przeznaczyć na coś bardziej interesującego niż stanie w kolejnej kolejce do kolejnej kasy bankowej. Gorzej jeżeli na horyzoncie pojawia się jeszcze widmo problemów ze spłatą zobowiązań i utrata płynności finansowej. Najlepszym i jednocześnie najprostszym rozwiązaniem jest w tej sytuacji konsolidacja rat pożyczek, która pozwoli na zamianę ich wszystkich w jeden kredyt.
Największą zaletą konsolidacji jest to, że dla wielu bywa ratunkiem na grożące zaległości, szczególnie jeżeli rata jest dużo niższa niż suma wszystkich rat. Pozytywnych stron tej zamiany jest znacznie więcej. Przede wszystkim, jeżeli zobowiązań jest sporo można z bankiem wynegocjować dużo lepsze warunki niż te, które mamy dotychczas. Przeważnie bank chce, byśmy założyli w nim konto, przelewali na nie wynagrodzenie bądź skorzystali z innych dodatkowych usług jak wykup ubezpieczenia czy podpisania umowy o kartę kredytową, ale w zamian otrzymujemy obniżone oprocentowanie lub prowizję za udzielenie pożyczki. Ponadto mamy możliwość zmiany daty spłaty raty. Większość banków, w normalnych warunkach, za taką usługę pobiera pewną opłatę, bądź w ogóle nie ma jej w swojej ofercie. Konsolidacja to także szansa na uzyskanie dodatkowej gotówki, która najczęściej stanowi jakiś procent całej kwoty pożyczki.
Kredyty konsolidacyjne to rozwiązanie zdecydowanie mniej popularne niż zwykłe pożyczki gotówkowe dlatego wiąże się z nimi wiele mitów. Po pierwsze konsolidacje to nie zawsze tańsze rozwiązania- nie zawsze uda nam się znaleźć bardziej atrakcyjne warunki kredytowania od tych, które już posiadamy. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby odwiedzić możliwie najwięcej banków i innych instytucji finansowych i dokładnie poznać ich oferty. Czasami warto także skorzystać z infolinii bakowych i stron internetowych banków, bo często pracownicy banków w pierwszej kolejności chcą sprzedać droższe produkty. Kolejny jest taki, że nie da się zamknąć zadłużenia w kredycie odnawialnym lub na karcie kredytowej. Owszem da się to zrobić i co więcej spłata raty jest bardziej korzystna niż spłacanie minimalnych wymaganych przez bank kwot, które pozwalają na spłatę samych odsetek, ale nie zmniejszają samego zadłużenia. Ponadto warto wiedzieć, że takich kredytów nie udzielają tylko banki, ale również skoki i instytucje parabankowe, które mają czasami mniejsze wymagania, co to potencjalnych kredytobiorców.
Aby skorzystać z kredytu konsolidacyjnego trzeba posiadać przede wszystkim zdolność kredytową, a więc musi nas być stać na spłatę nowego zobowiązania. By mieć zdolność musimy wykazać się nieskazitelną dotychczasową historią kredytową i otrzymywać, najlepiej, stałe dochody. Decydując się na podpisanie takiej umowy ważne jest też, by zebrać całą dokumentację pożyczek, które będą spłacane z kredytu, tak by nowy bank dostał informację o tym gdzie i jaką kwotę przelać w celu spłaty starych zobowiązań.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *