Osoby korzystające z pożyczek wiedzą, że kredyty są jednocześnie

Osoby korzystające z pożyczek wiedzą, że kredyty są jednocześnie najlepszą i najgorszą rzeczą jaka może się im przytrafić. Z jednej strony pozwalają szybkie finansowanie potrzebnych nam dóbr, ale z drugiej mogą pojawić się problemy z ich spłatą. W takim przypadku może kazać się niezbędne skorzystanie z konsolidacji, czyli dobraniem sobie dodatkowej gotówki lub rozłożeniem potrzeby na dłuższy okres. W najgorszym wypadku może okazać się, że kredyt nie będzie terminowo spłacany i kredytobiorca „trafi do BIK”.
Czym jednak dokładnie jest BIK? Czy to, że znajduje się w nim jakaś konkretna osoba jest faktycznie czymś złym? Czy ludzie powinni korzystać z czyszczenia BIK-u?
BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej zostało założone przez Związek Banków Polskich. Zajmuje się on przede wszystkim gromadzeniem, przetwarzaniem informacji o zaciąganych i spłacanych zobowiązaniach finansowych oraz ich udostępnianiem dla banków, SKOK- ów oraz innych instytucji udzielających pożyczek. W zasobach BIK znajdują się informacje o rzetelnie i terminowo spłacanych pożyczkach od momentu podpisania umowy do 5 lat od momentu ich spłacenia. Chyba, że pojawiają się trudności w spłacie rat- wtedy pojawiają się dodatkowe informacje, głównie o tym, że zobowiązanie nie jest spłacane. Informacja ta w BIK pozostaje także do 5 lat po spłaceniu zobowiązania, ale z widoczną adnotacją, że było ono nieterminowo spłacane, wystąpiła windykacja albo, że zostało ono odsprzedane.
Najprościej mówiąc w BIK-u znajdują się więc informacje o wszystkich zobowiązaniach, które spłacamy oraz spłaciliśmy w ciągu ostatnich 5 lat. Jeżeli jesteśmy rzetelnymi klientami, którzy nie mają problemu ze spłatą rat na nas ciążących nie mamy się więc czego obawiać. Na podstawie tych informacji Bank lub SKOK buduje zaufanie do nas i jest w stanie pożyczyć nam potrzebną gotówkę na lepszych warunkach niż klientowi, który historii w BIK nie posiada. Z inną sytuacją mamy jednak do czynienia gdy nasza historia jest negatywna. W tym wypadku bank dostaje informację, że mieliśmy problemy ze spłatą pożyczek i podchodzi nieufnie do pożyczenia nam gotówki. Może obniżyć kwotę o którą wnioskujemy lub podwyższyć prowizję za udzielenie pożyczki, a więc otrzymamy relatywnie gorsze warunki kredytowe niż osoba z pozytywną historią.
Obecnie pojawia się coraz więcej firm specjalizujących się w czyszczeniu BIK. Skorzystanie z tego rodzaju usług nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze wyczyścić możemy tylko pozytywną historię poprzez odwołanie zgody na przetwarzanie danych o pożyczce po jej spłacie ale tylko w przypadku zobowiązania spłacanego terminowo. Jeżeli chodzi o długi przeterminowane Biuro ma obowiązek przetwarzania takich informacji przez 5 lat więc nie ma możliwości usunięcia ich, nawet za opłatą. Ponadto, w przypadku takiego kredytu, nie jest wymagana zgoda kredytobiorcy więc nie wystarczy jedynie odwołanie zgody na przetwarzanie informacji o nim. Wobec tego pojawia się pewien paradoks- można usunąć tylko pozytywną historię pożyczkową, która działa na korzyść pożyczkobiorcy, a pod pojęciem czyszczenia BIK mamy najczęściej do czynienia z możliwością uzyskania pożyczki na spłatę zobowiązań, z którymi mamy problem.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *