Podjęcie decyzji o podpisaniu umowy pożyczki lub kredytu powinno

Podjęcie decyzji o podpisaniu umowy pożyczki lub kredytu powinno być poprzedzone dokładnym przestudiowaniem umowy i sprawdzeniem co składa się na całkowitą kwotę do zapłaty i jakiej wielkości są to koszty. Najczęściej na koszt pożyczki ma wpływ oprocentowanie i prowizja za udzielenie pożyczki. Bardzo często pojawiają się również dodatkowe opłaty: za rozpatrzenie wniosku, za udzielenie pożyczki (opłata niezależna od prowizji) itp. Większość pożyczek na rynku jest także ubezpieczonych. Na tym ostatnim klient nie powinien oszczędzać szczególnie, jeżeli pożyczka należy do tych większych.
Ubezpieczenie najczęściej nie jest konieczne, ale wskazane przy podpisywaniu umowy pożyczkowej. Szacuje się jednak, że ponad połowa Polaków decyduje się na zabezpieczenie w ten sposób swojego zobowiązania, szczególnie, że coraz częściej banki żądają go w zamian za promocyjne warunki oprocentowania pożyczki.
Najczęściej oferowanymi na rynku rodzajami ubezpieczeń są na wypadek śmierci, utraty pracy lub zdrowia i zdolności zarobkowania. Oznacza to, że jeżeli kredytobiorcę spotka coś złego ubezpieczyciel przejmie do spłaty całość lub część długu, w zależności od wariantu ubezpieczenia, na który się zdecydował. Skorzystać z niego można nie tylko w przypadku śmierci kredytobiorcy, ale także w nieprzewidzianych sytuacjach, jak na przykład utrata pracy lub zdrowia. Ubezpieczenie może okazać się wtedy ogromnym wsparciem i pozwolić nie martwić się o kolejną ratę do spłaty.
Decydując się na ubezpieczenie podwyżki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego koszty. Z jednej strony nie mogą być one przesadnie wysokie, ale także zbyt niskie, bo koszt ubezpieczenia najczęściej przekłada się na jego zakres, a ten z punktu widzenia klienta powinien być jak najszerszy, tak aby zdarzeń, od których chroni ubezpieczenie było jak najwięcej. Niezbędne jest także poznanie karencji i wykluczeń, które mogą sprawić, że pomimo wykupienia zabezpieczenia nie będziemy mogli z niego skorzystać. Równie ważna jest wysokość kwoty jaką gwarantuje ubezpieczenie. Najczęściej klientom przedstawia się dwa warianty: ubezpieczyć można całą kwotę pożyczki i niezależnie od tego, kiedy wystąpi zdarzenie klient, lub osoba uposażona, otrzyma taką samą kwotę odszkodowania lub drugi wariant, w którym ubezpieczona jest kwota pożyczki pozostała do spłaty. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie na wypadek utraty pracy warto pamiętać o tym, że nie obejmuje ono całej pożyczki. Zwykle spłacane są raty, w czasie których ubezpieczony jest zarejestrowany w Urzędzie pracy i pobiera zasiłek dla bezrobotnych.
Decydując się na ubezpieczenie konsument może skorzystać z dwóch wariantów opłacenia składek: jednorazowo w dniu uruchomienia pożyczki lub poprzez doliczenie składki do standardowej raty pożyczki. Czasami podczas podpisywania umowy pożyczki można przedstawić także swoją polisę, którą podpisaliśmy już wcześniej z własnym ubezpieczycielem. Trzeba jednak odpowiednio wcześniej poinformować o tym doradcę, przygotowującego dokumenty pożyczki.
Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej opcji należy zapoznać się ze wszystkimi warunkami, które proponuje bank. Ważne jest także dokładne przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia tak, by nic nas nie zaskoczyło w nagłym wypadku.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *